EGE ÜNİVERSİTESİ

Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü

Ege Coğrafyada Erasmus Olanakları

2014-2015 akademik yılında, Bölümümüzden aşağıdaki üniversitelerin coğrafya bölümlerine öğrenci gönderilebilecektir:
Universität Aachen ALMANYA
Universität Bremen ALMANYA
Universität Münster ALMANYA
Justus-Liebig Giessen Universität ALMANYA
Universytet Warzsawski (Varşova Üniversitesi Coğrafya Bölümü) POLONYA
Fontys University of Applied Sciences, HOLLANDA

Erasmus öğrenci değişiminden, lisans programının ikiüç ve dördüncü sınıf öğrencileri ile lisansüstüöğrencileri yararlanabilir. Değişim programından yararlanabilmek için öncelikli olarak akademik metinleri anlayabilecek ve akıcı konuşabilecek düzeyde İngilizce bilmeniz gerekmektedir.  Eğer lisans öğrencisi olarak Almanya’daki üniversitelerden birinde değişim programından yararlanmak isterseniz, Almancayı da en az B2 düzeyinde öğrenmiş olarak gitmeniz gerekmektedir. Hollanda’daki Fontys Üniversitesi ise bir dönemlik İngilizce bir program sunmaktadır. Global Developement Issues başlıklı bu program hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.

Pek çok lisans öğrencimiz, lisans eğitiminin bir dönemi ile sınırlı olmak üzere Erasmus Programı’ndan yararlanmıştır. 2005-2006 akademik yılında Almanya’dan ilk öğrencisini de kabul eden bölümümüz, daha önce de Almanya’dan ve Yunanistan’dan iki öğretim üyesini misafir etmiştir. Bölümümüz, Ege Üniversitesi’ne Erasmus Programı çerçevesinde gelen ilk öğretim üyesini ağırlayan bölüm olmuştur. 2012 yılında yine Almanya’dan (Universität Bremen) bir misafir öğretim üyesi ve Fransa’dan (Université Jean Monnet) da bir yüksek lisans öğrencisi bölümümüzde bulunmuştur. İki lisans öğrencimiz ise, 2012-2013 öğretim yılı bahar döneminde, Global Developement Issues programına katılmak üzere Fontys University of Applied Sciences’taki Coğrafya Bölümü’ne kabul edilmişlerdir. 

Eğer Erasmus öğrencisi olarak seçilirseniz, bir döneminizi yurtdışında geçirecek ve söz konusu dönemde bölümümüzde almanız gereken dersler, o dönemde gittiğiniz üniversitenin dersleriyle eşleştirilecektir.  Eğer söz konusu dönemdeki dersleriniz tümü eşleşmezse, kalan birkaç dersinizi Türkiye’ye döndüğünüzde alttan almanız gerekebilir. Erasmus Değişim Programı’na başvurmak isteyen öğrenciler için başvuru takvimi, bölüm panosunda duyurulacaktır. 

Gidilecek ülkeye göre, o ülkenin dilini bilmek ya da gitmeden önce öğrenmek Erasmus öğrencilerine büyük bir avantaj sağlar çünkü gidilen üniversitede alınacak derslerin tümü İngilizce değildir. Anlaşmalı üniversiteler, İngilizce ya da kendi eğitim dilleri ilgili bir belgeyi öğrenciden ayrıca isteyebilirler. A1’den C2’ye uzanan dil düzeylerinin içeriği için lütfen tıklayınız

Lisansüstü öğrencisi olarak Erasmus programından yararlanmak istiyorsanız, ders yılınızı tamamlamışsanız ve tez aşamasındaysanız, tezinizin bir kısmını yurtdışında yazmak üzere de bu programdan yararlanabilirsiniz. Bu durumda, gideceğiniz üniversitede, kendi tez konunuzla ilgili bir akademisyenle birlikte çalışmanız ve yurtdışında bulunduğunuz sürede gerekli çalışmaları yaptığınıza dair akademik bir mektubu dönüşünüzde Bölümümüze sunmanız gerekmektedir. Ders eşleştirme dışındaki böylesi bir denklik için, araştırma konunuzda uzman olan bir hoca ile bağlantı kurmanız gerekmektedir. 

Anlaşmamızın bulunduğu üniversiteler dışındaki bir üniversitede böyle bir bağlantı kurarsanız, bölümümüz koordinatörlerini haberdar ederek yeni bir ikili anlaşma yapılmasını sağlayabilirsiniz. Erasmus Programı ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri bölümümüz koordinatörü Dr. İlkay Südaş’tan alabilirsiniz. (ilkaysudas@yahoo.com).

ANLAŞMALARIN BULUNDUĞU BÖLÜM VE PROGRAMLAR

Universität Aachen ALMANYA

Institut für Geographie an der Universität Bremen

Justus-Liebig Universität  Institut für Geographie

Universitat Münster ALMANYA

Universytet Warzsawski (Varşova Üniversitesi Coğrafya Bölümü) POLONYA

Fonty’s University, Global Development Issues Minor Program

 

DAHA ÖNCE ERASMUS PROGRAMI’NDAN YARARLANAN BAZI ÖĞRENCİLERİMİZİN GÖRÜŞLERİ

Cumhur Salcı, 4. Sınıf
2010 yılı bahar döneminde, Bremen Üniversitesi’nde Erasmus öğrencisi olarak bulundum. Bu yolculuk fikri başlangıçta benim için oldukça heyecan vericiydi, çünkü bu değişim programı sayesinde, ilk kez Türkiye dışına çıkma fırsatını da elde etmiş oluyordum. Bremen’de bulunduğum dönemde, derslere devamın yanı sıra çok sayıda Avrupa ülkesini görme ve arazi çalışmalarına katılma fırsatı da buldum. Derslerimizden birinin kapsamında, Estonya ve Letonya’ya ziyaretlerde bulunduk, bu yine benim için eşsiz bir deneyimdi. Estonya’da, Talin’de bulunduktan sonra, Tartu şehrine geçtik ve oradaki Tartu Üniversitesi’nin Coğrafya Bölümü’nü ziyaret ettik. Kendi bölümümüz dışındaki coğrafya bölümlerini görmüş olmanın, buradaki hocalarla bilgi alışverişlinde bulunmanın da benim için ayrıca bir katkı olduğunu düşünüyorum. Hollanda, Avusturya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, İtalya ve Almanya'nın çeşitli şehirlerine gittim ve gerçekten hayatımın belki de en güzel aylarını orada geçirdim. Bir coğrafyacı olarak çeşitli ülkeleri görmüş olmamın ve kazandığım akademik tecrübenin yanı sıra bu programın sosyal-kültürel açıdan da benim için son derece yararlı olduğunu düşünüyorum.
   
Emine Şener,  2010 mezunu
Üniversite eğitimim sürecinde 2008 bahar döneminde Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile yurtdışında eğitim görme şansını yakaladım. Almanya Bremen Üniversitesi’ne misafir öğrenci olarak kabul edildim ve bir dönem Almanya'da okudum. Şunu söyleyebilirim ki hayatımın en güzel hatıralarını biriktirdim. Şu an aklıma geldikçe yüzümde bir tebessüm oluşturan, iyi ki yapmışım dediğim çok güzel anılar bunlar.Bu eğitim bana pek çok ayrıcalık sağladı. Dünyanın birçok farklı ülkesinden arkadaş edinme, Avrupa ülkelerini gezme, oradaki eğitim sürecine dâhil olarak ve tıpkı bir Alman öğrenci gibi oranın tüm haklarından yararlanarak eğitim  hizmetlerinden istifade etme, kütüphaneleri, laboratuarları inceleme, en önemlisi Türkiye ile Almanya’nın eğitim hizmetlerini kıyas edebilme gibi birçok fırsat elde ettim. Dileğim, kendine güvenen tüm öğrencilerin cesaret göstererek böyle bir adım atmasıdır. Meslek hayatınızda da öğrencilerinize anlatabileceğiniz bu güzel etkinlik, sizin ufkunuzu genişletecek ve size birbirinden farklı kültürden gelen insanları tanıma imkânı verecektir. 
   
Sinan Albayrak, 2011 Mezunu 
Şuan bu satırları mezun olarak yazıyorum. Üniversite hayatımın en önemli deneyimlerinden biriydi Erasmus programına katılımım. İkinci sınıfın ikinci döneminde yaşadığım bu deneyim, gerek üniversite yaşamıma gerekse bireysel yaşamıma pek çok şey kattı. Öncelikle, bu bölüme coğrafyacı olabilmek için geldiğimi; bu hedef doğrultusunda da Erasmus programı yoluyla Alman coğrafya ekolü ile tanışma fırsatı bulduğumu belirtmeliyim. Farklı eğitim-öğretim metotları, farklı bir coğrafya, farklı insanlar, farklı mekânlar, yer yer Türk izleri…; hepsi bir aradaydı. Böyle bir şans yakaladığım için gerçekten çok mutluyum. Örneğin, Weser ırmağının kenarında, yüzlerce yıllık binalarla dolu bu şehirde Alman şehir kültürünü yaşamak ve dil becerilerimi geliştirmek de çok değerliydi benim için. Bölümümüze gelen öğrenciler için Erasmus programının önemli bir şans olduğunu düşünüyor ve programdan yararlanmalarını temenni ediyorum. Böyle bir deneyim yaşamamda katkısı olan herkese de teşekkür ediyorum.
   
Güldane Mirioğlu, 2011 Mezunu
'Hayat Boyu Öğrenme Programı'nın bir parçası olan Erasmus Değişim Programı, gerçekten de hayatı öğrenmek üzere başladığım bir yolculuk oldu benim için. Bilmediğim bir dilin konuşulduğu, bilmediğim bir kültürün yaşandığı ve bilmediğim insanların olduğu bir ülkede beş ay süren fakat etkilerini halen yaşadığım bir dönemdi diyebilirim. 2008 yılının Mart ayında Erasmus Programı kapsamında Almanya'ya gittim. Yurt dışında bulunduğum süre boyunca, bu programın bir birey olarak iş ve sorumluluklarımı tek başıma yapma alışkanlığını kazandırdığını da söyleyebilirim. Bu deneyimin en güzel yanlarından biri ise tüm zamanın size ait olması! Tüm zamanın bana ait olduğu, hayatım boyunca en iyi dinlendiğim, hiçbir baskı hissetmediğim, bir anlamda yenilendiğim günlerdi. Gittiğim üniversitede kurduğum ilişkiler, öğrendiğim yenilikler, Erasmus öğrencisi olmanın verdiği ayrıcalık ve yaşadığım onca anı da cabası!